Nebojte se extrakce zubu, stomatolog ví, co dělá

Když vám zubní lékař oznámí, že bude zapotřebí vytrhnout zub, možná vás polije horko nebo naskočí studený pot na čele. Někteří lidé mají v souvislosti s tímto výrazem i velmi bujnou fantazii a představují si, jak budou prožívat děsivá muka na zubařském křesle, a od té doby nejí a nespí a zcela zbytečně se stresují.

Pravdou je, že extrakce zubu v Praze Clinic Plus, i kdekoli jinde, je zákrok závažnějšího charakteru, ale existuje mnoho obtížnějších lékařských zákroků a dokonce i vyšetření. Jak to vlastně s extrakcí zubů je?

zdravé zuby

Bolest přichází až dlouho po zákroku – kdo se obává, že bude velmi trpět již v ordinaci, tak může obavy klidně hodit za hlavu. Zákrok probíhá tak, že se nejprve oblast kolem zubu znecitliví několika vpichy znecitlivující látky, a poté se už pouze potí samotný stomatolog. Vy neucítíte vůbec nic, extrakce je v ordinaci naprosto bezbolestná.

Lékař vám poté oznámí, jak postupovat dál, a jaké dodržovat pokyny, zejména ohledně vhodné stravy a zákazu proplachování rány vodou či dokonce ústními deodoranty a dezinfekcí. A vy pak odcházíte domů s vědomím, že to vlastně nic závažného nebylo.

extrakce zubu

Jakmile bude odeznívat znecitlivující látka, rána začne bolet, ale to už budete mít při ruce vhodné léky proti bolesti. V žádném případě ale nekonzumujte spolu s nimi alkohol, abyste nepoškodili jaterní tkáň. Dopřejte si alespoň dva dny klid, a pokud je to možné, vezměte si raději pracovní volno. Nepřehánějte to ani se sportem a jinými fyzickými aktivitami, vhodné jsou masáže, koupele (vířivka), čtení pozitivně laděné knihy nebo hezký film (komedie s dobrým koncem).

Na extrakci zubu je tedy pro vás nejdůležitější zejména období po zákroku, kdy byste měli o sebe doma pečovat s vědomím, že máte v ústech otevřenou ránu, a že jde svým způsobem o zranění, aby se organismus dokázal co nejdříve s touto situací obeznámit, poradit a využít svých samoléčebných schopností.