Když vám zubní lékař oznámí, že bude zapotřebí vytrhnout zub, možná vás polije horko nebo naskočí studený pot na čele. Někteří lidé mají v souvislosti s tímto výrazem i velmi bujnou fantazii a představují si, jak budou prožívat děsivá muka na zubařském křesle, a od té doby nejí a nespí a zcela zbytečně se stresují.
Pravdou je, že extrakce zubu v Praze Clinic Plus, i kdekoli jinde, je zákrok závažnějšího charakteru, ale existuje mnoho obtížnějších lékařských zákroků a dokonce i vyšetření. Jak to vlastně s extrakcí zubů je?
Bolest přichází až dlouho po zákroku – kdo se obává, že bude velmi trpět již v ordinaci, tak může obavy klidně hodit za hlavu. Zákrok probíhá tak, že se nejprve oblast kolem zubu znecitliví několika vpichy znecitlivující látky, a poté se už pouze potí samotný stomatolog. Vy neucítíte vůbec nic, extrakce je v ordinaci naprosto bezbolestná.
Lékař vám poté oznámí, jak postupovat dál, a jaké dodržovat pokyny, zejména ohledně vhodné stravy a zákazu proplachování rány vodou či dokonce ústními deodoranty a dezinfekcí. A vy pak odcházíte domů s vědomím, že to vlastně nic závažného nebylo.
Jakmile bude odeznívat znecitlivující látka, rána začne bolet, ale to už budete mít při ruce vhodné léky proti bolesti. V žádném případě ale nekonzumujte spolu s nimi alkohol, abyste nepoškodili jaterní tkáň. Dopřejte si alespoň dva dny klid, a pokud je to možné, vezměte si raději pracovní volno. Nepřehánějte to ani se sportem a jinými fyzickými aktivitami, vhodné jsou masáže, koupele (vířivka), čtení pozitivně laděné knihy nebo hezký film (komedie s dobrým koncem).
Na extrakci zubu je tedy pro vás nejdůležitější zejména období po zákroku, kdy byste měli o sebe doma pečovat s vědomím, že máte v ústech otevřenou ránu, a že jde svým způsobem o zranění, aby se organismus dokázal co nejdříve s touto situací obeznámit, poradit a využít svých samoléčebných schopností.