Dekory posuvných dveří v imitaci dřeva

Dřevěný dekor se nehodí ke všemu

Dřevo a malba stěn – jestliže dáte přednost u posuvných dveří vzoru h1113 Sten skříně, což je imitace dřevěného povrchu, pak musíte být velmi opatrní, co se týče barev malby obytného prostoru, kde bude skříň umístěná. V ideálním případě si zvolte čistě bílou, s tou nelze šlápnout vedle u žádného dřevěného motivu, ať je světlejší, nebo tmavší. U ostatních barev stěn v interiéru volte spíše takové, které s dřevem ostřeji kontrastují, například světlé nádechy zelené, modré a růžové. Vyhýbejte se raději barvám okrovým, hnědým a oranžovým, které mohou vytvářet s dveřmi optický nesoulad.

šatní ramínka

Barevný odstín a sytost barev dřeva – nezapomínejte, že čím tmavší barva posuvných dveří, tím více světla vám z místnosti sebere. Toto může být problematické zejména v malých prostorách, kde byste se pak mohli cítit stísněně. Tmavší dekory posuvných dveří se obecně více hodí do velkých ložnic, vstupních vestibulů a hal, k dlouhým schodištím, a to zejména v prostorách s velkou plochou oken či francouzských dveří.

šaty ve skříni

Ostatní nábytek raději jednobarevný – jestliže bude bytu dominovat velká plocha posuvných dveří v dřevěném dekoru, dávejte pak přednost u ostatního nábytku a bytových doplňků, jako jsou koberce nebo závěsy, aby byly jednobarevné bez vzoru. Pokud by byl i na jiných předmětech nějaký vzorek, bude se to s imitací dřevěných letokruhů spíše tříštit.

Dřevo versus dřevo

Poměrně častou chybou je to, že se k vestavěné skříni s tímto dekorem volí plovoucí podlaha v podobném stylu. Pokud by byl zcela shodný, bylo by to ještě únosné, ale to se vám prakticky nikdy nepodaří, protože budou vždy mezi dveřmi a podlahou nějaké odlišné detaily. Vyhněte se tedy u dveří s imitací dřeva podlaze rovněž s imitací dřeva a vybírejte mezi jinými podlahovými krytinami, například jednobarevnými koberci nebo jednobarevnou, nejlépe velmi světlou keramickou či kamennou dlažbou.